{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

جوایز کن 2019 مشخص شد.

کدخبر : 202

اوایل خرداد برای سینما دوستان زمان ویژه‌ای است زیرا که مهمترین رویداد سینمایی جهان در جریان است. جشنواره فیلم کن که محفلی است برای همه‌ی دوستداران فرهنگ و هنر و نظریه‌ی مولف، همیشه با سیاست‌ها، موضع‌گیری‌ها و انتخاب‌هایش پرحاشیه بوده است. از اجبار در پوشیدن کفش پاشنه بلند تا اصرار رئیس داوران دوره‌ای بر سرو غذای گیاهی برای همه. امسال نیز جشنواره از این قاعده مستثنا نبود. هنگامی که خبر اهدای نخل افتخاری به آلن دلون در فضای مجازی پیچید، بسیاری از گروه‌های طرفدار حقوق زنان، گروه‌های حامی همجنسگران و چپ‌گرایان عصبانی و خشمگین شدند که او بخاطر مواضعش در این حوزه‌ها شایسته‌ی نخل نیست و لیاقت آن را ندارد. تظاهرات‌هایی قبل و در روزهای جشنواره شکل گرفت اما به هرحال نخل بعد از دهه‌ها فعالیت آلن دلون به او رسید.

 اقتصاد هنر آنلاین- شفق ابوسبا؛ امسال در بخش اصلی، سال بزرگان بود و ریاست هئیت داوران امسال را کارگردان مکزیکی ایناریتو به عهده داشت، از ترنس مالیک گرفته تا تارانتینو. از برادران داردن تا آلمادوار همه امسال در جشنواره بودند. از نقدهایی که در طول جشنواره نوشته می‌شد اینطور برمی‌آمد که همه‌ی این‌ها با بهترین‌های خود به جشنواره آمده‌اند. اما در آخر این فیلمساز کره‌ای، بونگ جو هو بود که توانست نخل را تصاحب کند تا برای دومین سال متوالی این مهمترین دستاورد سینمایی به آسیا بیاید. امسال برخلاف دوره‌های گذشته، که همیشه بعد از اعلام برندگان حمله‌هایی جدی به داوران از طرف منتقدان می‌شد نظر داوران با منتقدان یکسان بود. فیلم انگل در طول یک هفته برگزاری جشنواره بیشترین تعداد ستاره را گرفت و به صدر فیلم‌های محبوب منتقدان نیز درآمد. در ادامه لیست برندگان امسال را می‌آوریم:

جوایز بخش اصلی:

نخل طلا: «انگل» ساخته بونگ جون-هو

جایزه بزرگ: «آتلانتیک» ساخته ماتی دیاپ

جایزه هیات داوران: «بینوایان» ساخته لادج لی و «باکورائو» ساخته کلبر مندونسا فیلهو و جولیانو دورنلی

بهترین کارگردان: برادران داردن برای «احمد جوان»

بهترین فیلمنامه: سلین سیاما برای «پرتره زنی روی آتش»

بهترین بازیگر زن: امیلی بیچام برای «جو کوچک»

بهترین بازیگر مرد: آنتونیو باندراس برای فیلم «درد و افتخار»

جایزه ویژه هیات داوران: «باید بهشت باشد» ساخته الیا سلیمان

 نخل طلا فیلم کوتاه: «فاصله میان ما و آسمان» ساخته وایلیس کِکاتوس

باید صبر کرد تا فیلم‌های این دوره به اکران دربیایند تا ببینیم برندگان امسال در گیشه و جلب نظر مخاطبان چقدر می‌توانند موفق باشند.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها